Santiago de Compostela

Santiago de Compostela jest centrum Galicji, tak dzięki położeniu miasta, jak i randze administracyjnej stolicy całego regionu. Międzynarodową popularność miasto zyskało za sprawą kultu św. Jakuba (hiszp. Santiago), którego grobowiec pochodzący z I w. n.e. odnaleziono tu w 813 r. dzięki niemu zbudowano miasto, które w krótkim czasie stało się celem licznych pielgrzymek.

Santiago to także siedziba jednego z najlepszych i najstarszych hiszpańskich uniwersytetów (Universidade de Santiago), który kształci obecnie ponad 40 tys. studentów – przysparza to liczącemu zaledwie 100 tys. mieszkańców miastu szczególnej atmosfery.

Santiago można odwiedzać przez cały rok, jednak miłośnicy hucznych uroczystości powinni zaplanować przyjazd na 25 lipca – w dzień św. Jakuba (Fiesta de Santiago) od rana odbywają się specjalne obrzędy religijne, a wieczorne koncerty kończy pokaz sztucznych ogni. Szczególnie uroczyste obchody organizowane są w Roku Świętym, czyli wtedy, kiedy święto patrona wypada w niedzielę.

W 1985 r. średniowieczny ośrodek w całości został wpisany na listę zabytków UNESCO. Miasto ma stosunkowo prostą strukturę – jego symboliczne centrum wyznacza imponująca Catedral de Santiago de Compostela, zbudowana na miejscu odnalezienia doczesnych szczątków św. Jakuba. Wokół niej rozpościera się starówka, której obszar wyznaczały niegdyś średniowieczne mury. To właśnie tutaj znajduje się większość zabytków, kościołów, muzeów, jak również barów, restauracji i hoteli.

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: